Szükségállapotot és káoszt szülhet a görög összeomlás
A görög válság az utóbbi napokban elszabadulni látszik, Görögországot szétfeszíti a belső nyomás és az unió egyik déli tagállama elhagyja az eurózónát. Még nem dőlt el, hogy a kilépés valóban bekövetkezik-e, Mindenesetre a kormányalakítás megbukott, jönnek az új választások. Görögország távozása az euróövezetből mindenképpen beláthatatlan következményekkel járna.
A görög válság e hét elején újabb fejezethez érkezett: immár nem az tűnik a legfőbb kérdésnek, hogy Görögország elhagyja-e az eurózónát, hanem hogy mikor és milyen módon. Kedd délutánra kiderült, a görög politikai pártok nem tudtak megegyezni a kormányalakításban, júniusban megismételt választásokat tartanak. Egyáltalán nem látni, hogy azt követően létrejöhetne egy olyan koalíció, amely az EU és az IMF által elvárt megszorításokat keresztülvinné. Ennek következtében egyre reálisabb, hogy Görögország kilép az eurózónából. lyen még nem volt az EU és az eurózóna történetében.
Üres polcok a boltokban: a leértékelés veszélyei. Orbán Gábor, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő kötvényüzletág-vezetője szerint van realitása a görög kilépésnek. "A helyzet az, hogy ebbe az irányba sodródnak a görög politikusok" – mondta. Benjamin Born szerint az új görög pénznem, amit egy tanulmányban "új görög drachmának" nevez, 30-tól 50 százalékig értekelődhetne le. Ennek az lenne a következménye, hogy bizonyos termékek és szolgáltatások importja szünetelne, különösen az energia – kőolaj, elektromos áram – hiánya lenne komoly hatással az ország működésére.
A magánvagyonok leértékelődésével gyors és tömeges elszegényedés következne be, ennek következtében megnőne a bűnözés is. "Ha az operatív lebonyolítást vesszük, akkor akár a szükségállapot bevezetését is számításba kell vennünk, ennyire eldurvulhat a helyzet" – véli Duronelly Péter. Ha bekövetkezne a kilépés, akkor a fenti állapotot hetek alatt elérné Görögország – tette hozzá Orbán Gábor, ebben szinte konszenzus mutatkozik a szakértők körében. A krízis politikai következményei is teljesen beláthatatlanok. Egy katonai puccs lehetőségét egy szakértő sem akarta megerősíteni. A kilépés technikailag úgy nézne ki, hogy a Görög Nemzeti Bank megszűnne az EKB ügyfele lenni, a görög bankrendszer európai forrásai megszűnnének, az árak megindulnának felfelé és hatalmas felfordulás lenne.
A görög bankok a leértékelés után mindenképpen katasztrofális helyzetben lennének, a hitelezés tőkehiány miatt feltehetőleg töredékére csökkenne. Zsiday Viktor ezért elképzelhetőnek tartja, hogy a görög kormány rögtön államosítaná az összes bankot. Benjamin Born német szakértő szerint az EU besegíthetne a bankok feltőkésítésébe.
Rólunk: www.akereso.com
forrás: hvg