Túl drágán, túl sokat, túl nagy várakozásokkal - ennyiben foglalható össze a Facebook tőzsédre lépésének kritikája mindösszesen. Az első teljes hét után a több mint 15 százalékos mínuszban lévő cég sorra jelenti be az újdonságokat, a befektetőket azonban még nem sikerült maga mellé állítania. A lehetséges okok fejtegetése mellett arra is keressük a választ, hogy mennyi a papírok reális értéke, milyen árfolyamon éri meg részvényeket vásárolni.
Korai lenne hosszú távú következtetést levonni a Facebook tőzsdére lépésével kapcsolatban, de az biztos, hogy rövid távon nem sikerült túl jól a dolog. A Facebook első hetekre prognosztizált hullámzása egyelőre inkább lejtmenetnek tűnik: 38 dolláros kibocsátási ár után a papírok ellenértéke csak nagyon rövid ideig emelkedett. Hogy már kereskedés első napján nem csökkent jelentősen az árfolyam, abban a kibocsátást szervező legnagyobb pénzintézetnek van szerepe: a Morgan Stanley az első napra garantálta a 38 dollárt, vállalva, hogy jelentős mennyiségű vételi ajánlattal jelenik meg a piacon, ha az árfolyam a nyitóár alá csökkenne.
A részvények első hét után jelentősen gyengülve, 32 dolláros árfolyamszint körül állnak. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az amerikai tőzsde sincs éppen a legjobb hangulatában. Egybecsengő piaci vélemények szerint a negatív irány mögötti egyik ok a túl magas árfolyam. Ahogy a kritikusok már a kibocsátás előtt megjegyezték, a Facebook kissé irreálisan lett beárazva, legalábbis ha azt nézzük, hogy a 100 milliárd dolláros kapitalizációja éppen százszorosa a tavalyi teljes évi profitnak. Szintén sokak szerint probléma, hogy a közösségi oldal túl sok papírt engedett a piacra. A cég a nagy érdeklődésre való tekintettel nem sokkal az indulás előtt 25 százalékkal, 337 millióról 421 millió darabra növelte a részvények számát.
Egy-két évvel ezelőtt egyértelműen és vitathatatlanul virágzott a Facebook. A felhasználói szám növekedése mellett még a bevételek is dinamikusan bővültek, egyre magasabb számok tűntek fel a negyedéves jelentésekben. A folyamat azonban most mégha nem is megállni, de megcsuklani látszik. Ráadásul az egyre több mobilos felhasználó és a hirdetések mobilos megjelenítésének hiánya miatt a növekedés lassulása valószínűleg folytatódik, illetve rosszabb esetben csökkenő is maradhat a bevételi trend. A gyanú szerint mindezt több péntintézet is előre látta, az amerikai gazdaság 1996 és 2010 közti tőzsdére lépéseit vizsgáló friss tanulmányban (.pdf, angol) azt is vizsgálták, hogy mennyi lenne a Facebook részvényeinek reális ára.
Somi András, a KBC Equitas vezető elemzője szerint hosszabb távú befektetést feltételezve 30 dollár alatti, sőt inkább 20 dollárhoz közelítő az az árszint, ahol már érdemes lehet elgondolkozni Facebook-részvény vásárlásán.
Rólunk: www.akereso.com
forrás: hvh
fotó: AP / Frank Franklin II / KBC Equitas