A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) azzal segítené a fiatalok foglalkoztatottságát, hogy csökkentené a pályakezdők minimálbérét. Szakértői vélemények szerint ezzel nem érhető el különösebb változás. Más uniós tagállamokra hivatkozott Czomba Sándor az InfoRádióban, amikor arról beszélt, hogy a tervek szerint Magyarországon csak bizonyos ledolgozott idő után kapnák meg a teljes minimálbért a fiatalok. Szerinte ennek a bevezetésnek foglalkoztatottság-segítő hatása lesz, de a kérdésre, hogy ez az intézkedés elég-e a fiatalok itthon tartására.
Munkáltatói szempontból viszont akár ösztönző hatása is lehet az elképzelésnek, hiszen elméletben megtörténhet, hogy szívesebben alkalmaznak pályakezdőt, ha nem kell neki a teljes minimálbért kifizetni. Ennek azonban a gyakorlatban kevés esélye van, hiszen a munkáltató nem azért veszi fel a dolgozót, mert olcsó, hanem mert szüksége van rá. Ezt a szempontot legfeljebb a kisvállalkozások veszik figyelembe, ahova így a rokonokat bejelenthetik munkára, de tömegeket nem mozgat meg az intézkedés. Pintér szerint a pályakezdők minimálbérének csökkentése a diplomás fiatalokon nem segítene
Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára elmondta, hogy volt már hasonló gyakorlat Magyarországon. 2005-ben az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) megállapodást kötött a 2006-2008 közötti bérminimumokról, ekkor gyakorlathoz kötötték a fizetéseket. Több munkaerő-közvetítő céget is megkerestünk, milyen hatásai lehetnek a tervezetnek. Kovács András a Graftontól úgy vélte, ha bevezetik az intézkedést, az nem fog drasztikus különbséget eredményezni, mivel így is nagyon nehéz a munkakeresők helyzete.
A legalacsonyabb átlagbérű régiók listáján (kevesebb mint 4 euró/óra) egyébként a Dunántúl vezet, rögtön utána pedig egy helyen szerepel Törökország, az Alföld és Észak-Magyarország. "Figyelembe véve, hogy az elkövetkező 10 évben a magasan képzett, nem fizikai területeken mintegy 8,5 millió állás keletkezését prognosztizáljuk Európában, a tervezett bércsökkentés kiváló indok lehet a nyelveket magas színvonalon beszélő, tehetséges, mobil fiatalok elvándorlására. Valószínűleg az a tudás fog kivonulni az országból, amire itthon is a legnagyobb szükség volna. Továbbá a családalapítás, a gyermekvállalási hajlandóság az egzisztencia megteremtésével arányosan tovább tolódik, ami egy erősen fogyó nemzet esetén további kockázatokat jelent" - tette hozzá Jónás Anikó.
Rólunk: www.akereso.com
forrás: hvg
Fotó: Stiller Ákos / MTI / Szigetváry Zsolt