A hvg.hu által megkérdezett szakértők nem várnak gyors politikai, gazdasági kataklizmát a görög választásoktól. Róna Péter szerint már elment a hajó, és csak az a kérdés, hány sebességes Európában élünk majd, Balázs Péter úgy véli, a június végi uniós csúcson lehetnek konkrét következményei a görög helyzetnek.
„Nincs tétje a választásnak. Görögország csődben van, soha nem tudja majd visszafizetni az adósságot, a vita már csak arról szól, kimondjuk-e ezt, vagy sem, akármeddig húzzuk, hogy kimondjuk-e, a tény tény marad” - mondta Róna Péter közgazdász. Sokak szerint akár az egész euróövezet sorsa is eldőlhet. Ha ismét nem alakul kormány, vagy olyan politikai erők kerülnek hatalomra, amelyek elutasítják az összesen 240 milliárd eurós uniós segítségnyújtás feltételeit. Róna Péter szerint az egész adósság 50-60 százalékát el kellene engedni, hogy az Görögország számára egyáltalán kezelhetővé váljon.
A bajok ugyanis a közgazdász szerint jóval mélyebbek, és túlmutatnak a görög csődhelyzeten. „Az euróövezet szempontjából az egész probléma gyökere az, hogy az euró nem életképes. Németország akkora versenykülönbözetben van a periféria-országokkal szemben, hogy ezt csak befagyasztja az euró, amely a németeknek alulértékelt, a periféria-országokban túlértékelt. Ebben a helyzetben pedig a versenykülönbözet csak nő, ennek növekedése mentén a bankok feltöltődnek rossz hitelekkel, ezeket az államoknak kell feltőkésítenie, aminek hatására az állam eladósodik, de megveszi a bank rossz kötvényét – ez egy ördögi kör” – mondta Róna Péter.
Róna Péter ugyanakkor úgy látja, a kétsebességes Európa már létezik. „Ez tény, van egy délkelet-európai országcsoport, aminek legészakibb tagja Magyarország, és egy északkeleti, aminek déli országa Szlovákia: már ezeknek is eltér a fejlődése a magtól, a mediterrán országok is mások, a skandinávok szintén, és persze a mag is. Ezek széttartó fejlődésűek. Az Európai Unió szép lett volna, de a hamar bevezetett közös euró szétverte” – mondta Róna Péter.
Rólunk: www.akereso.com
forrás: hvg